RIS prosto z Hadesu

Pierwszy, pity przeze mnie, przedstawiciel tego stylu. Russian Imperial Stout – wytrawność i moc? Przekonamy się już za moment. Piwo to czekało na degustację prawie 3 tygodnie, mam co do niego pewne oczekiwania.

Hades [Browar Olimp]
⇒ Russian Imperial Stout
⇒ alkohol: 12%, ekstrakt początkowy: 25%, IBU-70
⇒ skład: słód pilzneński, monachijski, caramunich II, karmelowy IV i palony; chmiel Columbus, Chinook i Cascade; mleko w proszku, ostre papryczki Chipotle, Mulato i Habanero

Etykieta jednoznacznie podpowiada nam, abyśmy zastanowili się, czy jesteśmy gotowi na potęgę tego trunku. Osobiście jestem wielkim fanem grafik z Olimpu, podoba mi się ten komiksowy styl, ponadto każda z nich wykonana jest w sposób wielce pomysłowy.

W trakcie powolnego przelewania do pokala doskonale widać gęstość i lepkość piwa. Barwa prezentuje się bardzo pociągająco – nieprzenikniona tajemnicza czerń. Piana koloru ciemnobrązowego, spora, mocno oblepia szkło.

Słody palony i karmelowy dominują w aromacie. Gdyby nie silne, drażniące wręcz, nuty alkoholowe (nie bimbrowe ani acetonowe) i subtelnie zaznaczona ostrość papryczek, porównałbym go do zapachu mlecznego Stoutu Owsianego [browar Konstancin].

hades-etykieta-browar-olimp
browarolimp.pl

Smak reprezentuje podobną treść, co aromat, jest jednak nieco bardziej intrygujący i kompleksowy. Paloność – mocna kawa, mleczna czekolada – w rozgrzewającej alkoholowej otoczce, przytłumione cytrusy (najbardziej wyczuwalny jest Columbus), dodatkowo gorycz mieszająca się z ostrością – piwo ekstremalne, z pewnością nie jest to styl dla wszystkich. Na finiszu zostaje uwypuklona gorycz oraz, w mniejszym stopniu, alkohol, wyczuwalny jest również ciekawy posmak smoły. Piwo w pełni treściwe, o niezwykle przyjemnej, aksamitnej teksturze.

Hades jest trudnym napojem, warto jednak wykazać się odwagą, do czego zachęca kontretykieta: „Poczuj jego moc, poczuj jak przejmuje twoje zmysły – przed tobą bogactwo wrażeń”. Na długie, jesienno-zimowe wieczory może okazać się wyborem lepszym, niż portery, które zwykle gwarantują uboższe doznania smakowe.

_______________________
  • Ocena: 7,5/10
  • Cena: około 12 zł
_______________________________________________________
Reklamy

3 myśli w temacie “RIS prosto z Hadesu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s