Kangur > krowa

Moja druga przygoda z Tenczynkiem. Nowy wypust tego browaru wydaje się o tyle ciekawy, że jest on trzecim piwem – zaraz po Lagerze i Marcowym – i prezentuje sobą styl całkowicie odmienny w stosunku do poprzedników. Nie jestem w żaden sposób uprzedzony, mam tylko nadzieję, że nie okaże się spadkobiercą brzydkiej wady, o której wspomniałem tutaj.

Tenczynek Milk Stout [Browar Tenczynek / Browary Regionalne Jakubiak]
⇒ mleczny stout
⇒ alkohol: 4,6%, ekstrakt 14%
⇒ skład: woda, słody jęczmienne: pilzneński, Caraaroma, Caramunich; słód czekoladowy żytni; słody pszeniczne: czekoladowy pszeniczny; chmiele: Magnum, Sybilla, Vic Secret; laktoza; drożdże Safale S-04

Etykieta prosta, łaciata, z krówką po prawej i kangurem dzierżącym szyszkę chmielu po lewej stronie.

10656383_763301363775332_729115647_n
Barwa ciemnobrunatna, nieprzejrzysta, piana beżowa, nietrwała.
Aromat należy do umiarkowanie cieszących nozdrza. Chmielowość, cytrusy, czekolada z karmelem, laktoza w raczej niskim stężeniu. Wszystko to nie komponuje się zbyt przyjemnie – wyłazi coś na kształt pomarańczowej maślanki.

Piwo jest wodniste, a jednocześnie wygładzone. Na pierwszy plan wychodzą dosyć intensywne cytrusy, zaznacza się także minimalny palony słód (rozwodniona czekolada?), wszystko to w akompaniamencie mdlącej słodyczy, która, jak na mlecznego stouta, jest za mało mleczna. Jest za to za bardzo maślankowa, co wskazuje na to, iż diacetyl także dorzucił swoje trzy grosze. Gorycz okazuje się lekka, lecz męcząca, albowiem zalega na języku przez dłuższą chwilę, łącznie z kwaskiem. Okolicznością łagodzącą może być odrobina niezłej czekolady na finiszu. I tyle.

Wszystkie znaki w smaku i aromacie wskazują, że piwo to nie powinno nawet pretendować do miana milk stouta. Przewaga chmielowości sprawia, że znacznie bliżej mu na przykład do mlecznego Indian Pale Ale’a (i to stosunkowo nieudanego). Nie odniosło jednak całkowitej klęski, albowiem cytrusy są w miarę ok, dodatkowo + za czekoladę na końcu.

_______________________
  • Ocena: 6,5/10
  • Cena: około 6 zł
_______________________________________________________
Reklamy

Jedna myśl w temacie “Kangur > krowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s