Mistrzowski kwach

W końcu dorwałem ubiegłorocznego Grand Championa. W pewnym sensie poszkodowanego, gdyż jest to pierwszy GC bez otoczki festiwalu Birofilia, który został zawieszony przez Grupę Żywiec.

Grand Champion 2015 Red Roeselare Ale [Browar Zamkowy w Cieszynie, według receptury Piotra Terki i Piotra Marczyka]
⇒ Flanders Red Ale
⇒ alkohol: 7,5%, ekstrakt: 17%
⇒ skład: woda, słody jęczmienne: pilzneński, monachijski, Special B, Caramunich i Carafa Special; płatki kukurydzy; chmiel Saaz; drożdże (S-33, mieszanka Roeselare Ale Blend); kostki dębowe

Etykieta nienachalna kolorystycznie, prosta, taka Cieszyńska no.
Barwa: brąz wpadający w burgund, lekki mglisty osad.

12607140_1116705471707105_543921472_n

W aromacie królują nuty soczystych, kwaskowatych wiśni i porzeczek z odrobiną czereśni i malin. Zapowiada się wybitnie owocowo. Nie namierzyłem zapachu charakterystycznego dla dzikich piw (końska derka, stajnia). Spowodowane może to być faktem, że trunek najpierw przeszedł tradycyjną górną fermentację drożdżami S-33, a pozostałe drobnoustroje dobrały się do niego nieco później.

Smak ewidentnie intryguje. Piwo jest wybitnie kwaśne, zdecydowanie wytrawne, owocowe – początkowo wkracza czerwona porzeczka (niedojrzała!), tuż po niej pałeczkę przejmują pozostałe czerwone owoce: intensywna wiśnia wraz z czereśnią i żurawiną.

Alkohol, świetnie zamaskowany na początku, wyczuwalny jest już po wychyleniu połowy zawartości butli. Ale spokojnie, ma on charakter rozgrzewający i niezbyt ofensywny. Gdzieś po drodze krążą dodatkowo elementy kwaśnych jabłek (szara reneta?) i śliwek, pojawiają się także delikatne, aczkolwiek dosyć cierpkie i nieco ściągające dębowe taniny.

Red Roeselare Ale właśnie zostało moim ulubionym Grand Championem: niestandardowe, złożone, bogate, orzeźwiające (i od pewnego momentu rozgrzewające zarazem). Posmaki czerwonoowocowe harmonijnie ze sobą współpracują, a ten kwas z tymi taninami… Coś wspaniałego.

_______________________
  • Ocena: 8,5/10
  • Cena: około 7 zł
_______________________________________________________
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s